Homojen zemin kaplaması :

Homojen pvc demek malzemenin her yerinde aynı özelliği bulundurması demektir.Standart olarak 2mm kalınlıktadır. diğer pvc yerkaplamalarında aşınma tabakası 0.30 mikrondan başlar 0.80 mikrona kadar çıkar.Homojen zemin kaplamasında ise bu aşınma tabakası 200 (2mm) mikrondur.Doğal olarak diğer pvc yer kaplamalarına göre daha dayanıklıve uzun ömürlüdür. homojen kaplamaların bir özelliği de yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda kullanılabilmesidir. Trafiğe bağlı olarak kirlendiği zamantekrar ilk günkü yeni durumuna cila atılarak getirtilebilir. Homojen pvc yer kaplaması da kendi aralarında farklı farklı kalite ve özelliklere sahiptir.

Homojen Zemin Kaplama Nedir :

Homojen malzemeler tek katmanlıdır. Baştan sona yapısı aynıdır. Homojen malzemelerin kalınlığı genel olarak 2.00 mm dir. (Bazı markaların 3.20 mm kalınlıkta homojen malzemeleri de mevcuttur. Aşınmazlık kürüne göre homojen malzemeleri sınıflandıracak olursak:
Grup T: Ömrü boyunca cila gerektirmez. Aşınmazlık kürü malzemenin hem içeriğinde hem de yüzeyinde vardır.
Grup P: Malzemenin yalnızca yüzeyinde aşınmazlık kürü vardır. Bu kür kullanıma göre belki 3 ay belki de 1 yıl sonra cila gerektirir.
Grup M: Malzemenin ne yüzeyinde ne de içeriğinde aşınmazlık kürü vardır. Malzeme zemine uygulanır uygulanmaz, cila atılması gerekir.

Homojen Zemin Kaplama kullanım alanları:

– hastane klinik ve saglık sektörünün tüm departmanlarına
– Kamu kurum ve kuruluşlarında
– Eğitim kurumları 
– Sosyal ve kültürel tesisler
– Fabrika ve labaratuvar alanlarında rahatlıkla kullanılmaktadır.
Özellikle son yıllarda, geçmiş yıllarda yapılan heterojen malzemelere nazaran homojen malzemeler özellikle kamu projelerinde tercih edilmeye başlandı. Bu alanlarda özellikle Grup T pvc zemin kaplama malzemeleri tercih ediliyor. Çünkü malzemeler ömrü boyunca cila gerektirmiyor. Hoş, piyasa da Grup T olmasına rağmen 3 ay sonra cila gerektiren malzemelerde var.Bu konuda seçim yaparken, bu konuda firmalardan garanti talep etmeyi unutmayın.Çünkü 3 5 ay sonra yaşanabilecek bir problemde o alanın kapatılıp, tadilata girmesi gerekir ki bu alanın hastanenin yoğun bakım ve acil müdahale gerektiren alanları olduğunu düşünürsek, servislerin kapatılması mümkün olmuyor. Zaman içerisinde malzemenin sökülüp yeniden yapılması maliyeti doğabiliyor.
 Kamu projelerinde tercih edilen ve şartnamede yer alan poz numarası ise; 25.116/A10 Pozun açılımı: 2.00 mm kalınlıkta, homojen, ömrü boyunca cila gerektirmeyen, anti bakteriyel ve anti alerjik malzemedir.

Homojen Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır ?

PVC esnek zemin malzemesi döşenecek zeminin toz, küçük çatlak ve yarıklardan, yağ, boya, gibi kalıntılardan kazınarak ve tozu emen zımpara makinesi ile zımparalanarak tamamen arındırılması, astar uygulaması ile zeminin yapıştırıcıya hazır duruma getirilmesi, yapıştırıcının ince dişli mala ile zemine yayılması, kıvama geldikten sonra PVC malzemenin yapıştırıcı üzerine serilmesi, içindeki hava boşluklarının ovuşturularak çıkartılması, parçalar arasındaki derzlerin derz açma bıçağı ile açılması, açılan derzlere kaynak makinesi yardımı ile sıcak kaynak yapılması ve böylece yekpare bir zemin elde edilmesi.

Homojen Zemin Kaplama Markaları

GERFLOR
TARKETT
TOP FLOOR
GRABO PLAST